Opóźnianie miesiączki

Jak każda kobieta wie, okres nie raz krzyżuje nasze plany i sprawia, że nie czujemy się komfortowo. By go opóźnić można użyć tabletek antykoncepcyjnych. Co jednak w przypadku, gdy nie stosujemy tabletek? Z pomocą przychodzą wtedy tabletki Norethisterone, które mogą opóźnić menstruację o dowolną ilość dni, jednak nie dłużej niż dwa tygodnie.

Jak opóźnić okres

Miesiączkę można opóźnić przy pomocy terapii hormonalnej, w której jest używana wysoka dawka syntetycznego progesteronu. Hormon ten występuje naturalnie w organizmie każdej kobiety. Wpływa on na regulację cyklu menstruacyjnego. Panie, które chcą przesunąć miesiączkę mogą użyć do tego celu tabletek Norethisterone, zaś kobiety które stosują antykoncepcję hormonalną, mogą zapytać lekarza jak to zrobić za pomocą aktualnie przyjmowanych tabletek.

W jaki sposób działają pigułki na opóźnianie miesiączki

Za opóźnienie okresu tabletkami Norethisterone odpowiada zawarty w nim progesteron. W normalnym cyklu hormon ten jest odpowiedzialny za pogrubienie błony śluzowej macicy i utrzymuje on ten stan do końca ciąży, by zarodek miał idealne warunki do rozwoju. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu gwałtownie opada i dochodzi do złuszczenia błony śluzowej, która zostaje wydalona razem z krwią.

Norethisterone utrzymuje wysoki poziom progesteronu w organizmie kobiety, by nie doszło do złuszczenia błony śluzowej macicy, a tym samym do comiesięcznego krwawienia. Stan ten utrzymuje się do momentu odstawienia tabletek.

Czy opóźnianie okresu niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko

Norethisterone, czyli lek na opóźnienie okresu, jest przyjmowany przez krótki okres czasu, więc możliwość wystąpienia działań niepożądanych jest bardzo mała. Skutki uboczne są zazwyczaj niegroźne dla osoby stosującej tabletki, są to na przykład: mdłości, uczucie przygnębienia, gorączka, lekki wzrost masy ciała, bóle głowy, zmiana apetytu, opuchlizna, wysoki poziom cukru we krwi, ospałość.